Etkinlik Yönetimi Nedir? Etkinlik Yönetimi Türleri

Günümüzde oldukça revaçta olan etkinlik yönetimi, dinamik ve çok yönlü bir alandır. Özel günlerini ve kalabalık toplanmalarını eşsiz bir aktiviteyle taçlandırmak isteyenler, etkinlik yönetimi hizmetlerinden faydalanarak iyi planlanmış bir organizasyon gerçekleştirebilirler. Birçok farklı türü olan bu alan, kurumsal talepler doğrultusunda şirket ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir. 

 

Etkinlik yönetiminde lojistik, bütçe planlaması, oturma düzeni, catering gibi farklı elementler uyumlu bir şekilde bir araya getirilir. Özellikle kalabalık aktivitelerde bu unsurları ayarlamak oldukça zorlayıcı olabileceğinden organizasyon şirketleri ile çalışmak faydalı olacaktır. Bu firmalar; mekan seçimi, etkinlikte gerekli olan malzemeler, sahneler, davetlilerin oturma düzeni gibi her türlü detayla yakından ilgilenerek verimli bir etkinlik ortaya çıkarmakta rol oynarlar.

 

Peki, etkinlik yönetimi nedir? Etkinlik yönetimi türleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını almak için okumaya devam edebilirsiniz.  

Etkinlik Yönetimi Nedir?

Çeşitli etkinliklerin planlama, organize etme ve gerçekleştirme süreçlerinin idaresine etkinlik yönetimi adı verilir. Bahsi geçen etkinlikler arasında konferanslar, festivaller, düğünler, doğum günleri, kurumsal toplantılar gibi birçok farklı özel toplanma yer alır. Etkinlik yönetimi, bu toplanmaların olabildiğince keyifli ve amacına uygun bir şekilde gerçekleşmesini hedefler. 

 

Ciddi bir planlama ve organizasyon sonucunda, müşterinin istediği özelliklerden oluşan bir etkinlik tasarlanır. Ancak bunun için etkinliğin her aşamasını dikkatli bir şekilde gözden geçirmek gerekir. Organizasyonun hedefinin belirlenmesinden başlayarak gerçekleşme aşamasına kadar tüm adımlar detaylıca ele alınmalıdır. Bunun için de özellikle kurumsal organizasyonların yönetimi söz konusu olduğunda profesyonel bir destek almakta fayda vardır. 

Etkinlik Planlama Aşamaları

İyi planlanmış bir etkinlik, belirli aşamalardan oluşur. Her bir aşama, etkinliğin amacı doğrultusunda çeşitli hedefler barındırır. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesiyle ortaya etkili ve katılımcıların ilgisini canlı tutan bir etkinlik çıkar. Genel olarak etkinlik planlama aşamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

Hedef Belirleme

Bir etkinlik için en önemli aşamaların başında hedef belirleme gelir. Detaylı bir taslak yardımıyla gerçekleşmesi planlanan etkinlikten tam olarak ne beklendiği tespit edilmelidir. Organizasyonun amacı, beklentiler ve gereklilikler, belirlenen hedefte yer alması gereken noktalardır. 

 

Koşullardan dolayı gerçekleşmeyecek hedefler koymak, etkinlik yönetiminin başarısını düşürecektir. Bu nedenle etkinlik hedefleri belirlenirken ayaklarınızın yere bastığından ve gerçekçi hareket ettiğinizden emin olmanız gerekir. Maliyetler ve faydaların dengesi iyi ayarlanmalıdır. 

 

Hedef belirlenirken, mümkün olabilecek her türlü senaryonun düşünülmesi, etkinliğin başarısını arttırmanıza yardımcı olur. Seçenekler konusunda esnek olunabilecek ve olunamayacak durumlar, bu noktada belirlenmelidir. Böylece beklenmedik sürprizlerle karşılaştığınızda bile organizasyonun amacına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bütçe Oluşturma

Belirlenen hedeflere ulaşabilmek için ne kadarlık bir bütçeye sahip olmak gerektiği, üzerinde durulması gereken ikinci konudur. Bütçede; organizasyon için alınması gereken her türlü malzeme, kiralanacak mekan, ikramlar ve servisler yer almalıdır. Eğer hedefler bütçeyi aşıyorsa bir önceki adıma dönerek bazı ayarlamalar yapmak faydalı olabilir. 

Tarih ve Mekan Seçimi

Sıradaki adım, belirlenen hedefler ve eldeki bütçeye göre bir mekan ve tarih seçmektir. Mekan seçerken, organizasyonun amacı ve davet edilecek kitle göz önünde bulundurulmalıdır. Etkinliğin temasına uygun bir yer seçmek, daha etkileyici bir organizasyon gerçekleştirmenize olanak tanır. Ayrıca seçiminizi yaparken davetli sayısını da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. 

 

Tarih seçilirken bayramlar, hava durumu, gelecek özel davetlilerin müsaitliği gibi konulara dikkat edilir. Ayrıca etkinliğe bağlı olarak günün hangi saati gerçekleşeceği de önemli bir detaydır. Örneğin çok sıcak havalarda veya yağmur yağabilecek günlerde, dışarıda etkinlik planlamak etkinliğin kalitesini düşürecektir. Bu nedenle tarih ve mekan seçiminde sizin dışınızdaki koşulları da hesaba katmanız gerekir.

Program ve İçerik Düzenlemesi

İyi yapılanmış bir etkinlik için program ve içerik düzenlemesi oldukça önemlidir. Bu adımda, aşağıdaki detayları planlamanız son derece önemlidir: 

 

 1. Programda bulunacak her etkinlik, içerik düzenlemesinde yer almalıdır. Etkinlikte yer alacak içerikler, isimlendirilip belirli zaman çizgileri içerisinde planlanmalıdır.
 2. Etkinlik içerikleri, hedef kitleye uygun olarak hazırlanmalıdır. 
 3. İçerikler, dengeli zaman dilimlerine bölünmelidir. 
 4. Etkinlikte kullanılacak malzemeler hazırlanmalıdır ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu malzemeler arasında görseller, sunumlar, dağıtılacak broşürler veya hediyeler, yemekler gibi her türlü detaya yer verilmelidir. 
 5. Eğer mümkünse etkinlik öncesinde provalar yapılmasında fayda vardır.

 

Bu adım, gelecek davetlilerin keyifli vakit geçireceğinden emin olmak için dikkatlice hazırlanmalıdır. Etkinliğin iyi bir izlenim bırakması, büyük oranda bu adımın planlaması ve gerçekleştirilmesindeki başarıyla ilgilidir.

Tanıtım ve Pazarlama

Program ve içerik de hazırlandıktan sonra, tanıtım ve pazarlama adımına geçilir. Bu sürecin ilk adımı hedef kitleye ulaşmanın yollarını bulmaktır. Hitap etmeyi planladığınız insan profili hakkında yeterince bilgi toplandıktan sonra, uygun olacak şekilde bir pazarlama planı oluşturmanız gerekir. Sosyal medya, afişler, posterler gibi farklı kanalları kullanarak hedef kitleye ulaşmak mümkündür.

 

Tanıtım süreçte etkinliği doğru ve etkili bir şekilde kitleye anlatmaya önem vermeniz gerekir. Bu sayede organizasyona katılacak kişi sayısı ideal seviyeye getirilebilir. Ancak sayıyı arttırmak için pazarlama sürecinde yanıltıcı bilgiler vermemelisiniz. Bu tür yanlış yönlendirmeler, katılımcıların yüksek beklentilere kapılmasına neden olarak etkinliğin başarısına zarar verebilir.

Katılımcı Kayıt ve Organizasyon

Katılımcı kayıt ve organizasyon süreci, davetlilerin etkinlikteki ilk deneyimlerini oluşturacağı için oldukça önemlidir. Sürecin doğru işlediğinden  emin olmak, katılımcıların etkinlik hakkında iyi bir ilk izlenime sahip olmasını sağlar. Gerekli destek, kaynak ve imkan sağlandığı sürece katılımcılar da etkinlik sahibi de mutlu olacaktır. 

Etkinlik Yürütme ve Kontrol

Tüm bu planlamanın  aksiyona dönüştüğü yer olan etkinlik yürütme ve kontrol aşamasında, her şeyin planlandığı gibi gittiğinden emin olunmalıdır. Oturma düzenleri, yemekler, etkinliğin zaman çizelgesi, güvenlik gibi her element dikkatle izlenmelidir. Bu noktada gelişebilecek sorunlar, yeniden ayarlanması gereken detayları ortaya çıkarabilir. Fakat etkinlik planlama sürecinin ilk aşamalarında düşünülmüş esneklik payları ve B planları iyi tasarlanmışsa bu tür sürprizleri kolayca standardize edebilmeniz mümkündür. 

 

Etkinlik yürütme ve kontrol aşamasının bir parçası da davetlilerin etkinlikten keyif alıp almadığıyla yakından ilgilenmektir. Eğer VIP konukların bulunduğu bir organizasyon yürütüyorsanız özel konuklarınız için ekstra zaman ayırmanız gerekir. Onların memnuniyetini arttırarak daha iyi bir etkinlik başarı yüzdesi yakalayabilir, markanız için etkili bir tanıtım fırsatı yaratabilirsiniz. 

Başarılı Bir Etkinlik Yönetimi İçin İpuçları

Başarılı bir etkinlik yönetimi ve organizasyon, iyi bir planlamadan geçer. Bu sürecin daha iyi yönetmek için işinizi kolaylaştırabilecek birtakım ipuçları bulunur. Bu ipuçları aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 

 • Etkinlik planlamaya olabilecek en erken zamanda başlamak.
 • Yolunda gidemeyecek durumlar için bir B planına sahip olmak.
 • Süreçteki tüm elementlerin durumunu yakından takip etmek. 
 • Etkinliğe katılacak davetliler ile iletişim halinde olmak ve onların taleplerini dikkate almak. 
 • Beklenmedik durumlar için hazırlıklı olmak ve sakin kalmak. 

 

Etkinlik planlama süreci, birçok farklı kurum ve kişiyi içerisinde barındırır. Bu sebeple beklenmedik olaylarla karşılaşmak olağandır. Fakat çıkabilecek bazı sorunların üstesinden etkili bir şekilde gelebilmek de başarılı bir etkinlik yönetiminin parçasıdır. Yalnızca bu tür durumlara hazırlıklı olmak gerekir. 

Etkinlik Yönetimi Türleri

Etkinlik yönetimi, farklı türlere sahip bir alandır. Genel olarak kurumsal, sosyal, kültürel ve sanatsal ve spor şeklinde dört farklı etkinlik kategorisinden bahsetmek mümkündür. 

Kurumsal Etkinlik Yönetimi

Kurumsal etkinlik yönetimi, işletmeler ve şirketler tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin yönetim ve planlama sürecine verilen isimdir. Bunların arasında toplantılar, ürün lansmanları, ödül törenleri, eğitimler, konferanslar gibi birçok farklı organizasyon yer alır. Kurumsal organizasyon, diğer etkinlik türlerine göre daha ciddi bir ortama sahiptir.

Sosyal Etkinlik Yönetimi

Sosyal etkinlik yönetimi, doğum günlerinden düğünlere, kalabalık toplanmalardan partilere oldukça geniş bir alanı kapsayan bir planlama türüdür. Örnek olarak verilebilecek bazı organizasyon çeşitleri şunlardır: 

 

 • Kurumsal Etkinlikler
 • Bayi Toplantıları
 • Festivaller
 • Gala Geceleri

 

Sosyal etkinlik yönetimindeki ana hedef, bir araya gelen insanların keyifli ve kaliteli zaman geçirdiğinden emin olmaktır. Genelde bireysel talep üzerine planlanırlar. Bu nedenle iyi iletişim kurmak ve etkinlik sahibinin talepleri üzerine organizasyonu dikkatlice planlamak önemlidir.

Kültürel ve Sanatsal Etkinlik Yönetimi

Kültür ve sanat alanındaki etkinliklere örnek olarak sanat galerileri, festivaller, resim yarışmaları, sanat atölyeleri, konserler gibi organizasyonlar sayılabilir. Genellikle kalabalık bu tür aktiviteler, oldukça detaylı bir planlamaya ihtiyaç duyar. 

Spor Etkinlikleri Yönetimi

Farklı spor alanlarındaki turnuvalar, spor ödül törenleri, yarışmalar gibi sportif aktivitelerin olduğu organizasyon planlama ve idaresine spor etkinlikleri yönetimi denir. Bu tarz etkinlik planlamalarında, ilgili sporun gerçekleşeceği alan, sporculara verilecek yiyecekler ve içecekler, seyircilerin oturma düzeni gibi detaylar planlanır.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.