Fa Organizasyon
Koronavirüs Sürecinde Türkiye'deki Dijital Dönüşüm
16 Nis2020

Koronavirüs Sürecinde Türkiye'deki Dijital Dönüşüm

Pandemi niteliği taşıyarak Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını alışkanlıkları değiştirirken dijital dönüşüm konusunda da önemli bir rol oynadı!

Pandemi niteliği taşıyarak Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs salgını alışkanlıkları değiştirirken dijital dönüşüm konusunda da önemli bir rol oynadı!

 

İnsanların Koronavirüs sürecinde günlük hayatında neler yaptığına ilişkin bir kamuoyu araştırması gerçekleştirdik. Kamu & özel sektör farketmeksizin insanların dijital hayata entegre olma sürecini sorarak çeşitli yanıtlar aldık ve insanların bu sürece uyum sağladığını farkettik. İş insanından ev hanımına, öğrenciden yöneticiye olmak üzere pek çok kişinin kişisel gelişim kapsamında Koronavirüs sürecini avantaja çevirdiğini görüyoruz, her zorluğun bir başarı hikayesine dönüştüğünün farkındayız. Fiziksel bağlamda uzaklaşırken dijital olarak yakınlaştığımızı net bir şekilde idrak ettik. Çeşitli meslek gruplarından aldığımız yanıtları bir videoda derleyerek sizlere sunuyoruz.

 

 

Sosyal mesafe kuralıyla temasların azaldığı ve yeni alışkanlıkların kazanıldığı dijital dönüşüm süreci insanların hayatını etkilemeye devam ediyor. Pek çok meslek grubu çalışmalarını internet ortamına taşıyarak bu sürece uyum sağlıyor, fiziksel bir mağaza olarak ilerleyenler yani bu sürece direnenler ise uzun vadede hayatta kalamıyor. Uzakları yakın eden bilişim çağı, meslek gruplarını güne adapte olmaya çağırıyor ve çalışanları remote (uzaktan & home office) çalışma sistemine uyumlu hale getiriyor.

 

Peki dijital dönüşüm nedir?

Zamanla değişen alışkanlıklara en iyi şekilde yanıt verebilmek amacıyla kuruluşların fiziksel mağazasını destekleyerek ürünlerini veya hizmetlerini internete taşıması sürecine dijital dönüşüm denir, bir diğer ifadeyle günümüz bilgi ve iletişim olanaklarından yararlanılması işlemidir. Müşteri ihtiyaçlarını görüntülü veya sesli görüşmeyle uzaktan sağlamak, Koronavirüs pandemisiyle artık daha görünür hale geldi. Ofis çalışmalarının ev ortamına taşındığı günümüz çalışma sisteminde, insanlar artık bir bilgisayar ile işlerini kolaylıkla yürütebiliyor. Önümüzdeki günlerde ise sanal gerçeklik, yapay zeka, 3B yazıcılar ve dijital para gibi kavramların daha fazla öne çıkması muhtemel görünüyor.

 

Dijital dönüşüm sürecinde işletmelerin yeri

İşletmelerin geleneksel tanıtım araçlarını (gazete, radyo, televizyon) da göz ardı etmeden internete yönelmeleri dijital dönüşüm süreci kapsamındadır. Firmaların modern altyapıyı kullanarak bilgi, iletişim ihtiyaçlarını dijital ortamdan karşılamaları mümkündür. Uzaktan görüşmelerin iki yönlü sağlanması ise özellikle Koronavirüs sürecinde bir ofise ihtiyaç olmadan işlerin yine aynı şekilde devamlılığını sağlıyor.

 

Pandemi sebebiyle evde kalmak gerektiğinden internet alışverişlerindeki artışlarda bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Mağazada denk geldiğimiz bir ürünü internette de görmek şuan için önem taşıyor. Salgın sebebiyle evde kalanların online sipariş verebileceği e-ticaret sistemleri ise artık göz bebeği haline geliyor.

 

Dijitale adapte olmanın formülü ise gündemi her gün takip etmekten geçiyor, uygulanabilir durumları ise vakit kaybetmeden işleme koymak gerekiyor. Yani özetle erken kalkan yol alır. Sürecin en zor kısmı ise yeniliklere uyum sağlamak ve alışkanlıkları değiştirmekten geçiyor.

 

Dijital dünyaya meslek grupları nasıl uyum sağlıyor?

Sizler için hazırladığımız videoda tam da bu konuyu ele alarak çoğu meslek grubunun evden çalışmayla birlikte daha esnek bir modele geçtiğinin altını çizdik. Bugün bir sağlık çalışanının tedavi ettiği hastasıyla görüntülü görüşmesi veya bir bankacının müşterisiyle görüşerek kredi kullandırması, borcunu ertelemesi artık daha mümkün hale geliyor. Eğlence mekanlarının kapatılmasını tehdit olarak gören bir müzisyen online gitar dersi vererek bir fırsat yaratıyor. Bir ev hanımının organik tarıma yönelmesi ve sanal marketle ihtiyaçlarını karşılaması kuryelerinde önünü açıyor. Öğrencilerinde açık öğretim çalışma sistemiyle günlük ödevler yapması ve online ders alması eğitimin devamlılığını sağlıyor. Sporseverlerinde görüntülü görüşme sayesinde aktiviteleri evden devam etmesi obezitenin önüne geçiyor. Menajerlerin ise çalıştıkları sanatçılarla irtibat halinde kalarak onları sosyal medya canlı yayınlarına davet etmeleri samimi sohbetlere davetiye çıkartıyor.

 

Peki, FA Organizasyon dijitalleşmenin hangi ayağında?

Dijitalleşme kapsamında eğlence sektörüne yönelik yeni stratejiler belirleyen FA Organizasyon, paydaşlarıyla bağı koparmadan temas halinde kalıyor. Menajerliğini yürüttüğü isimlerle görüşerek sosyal medya itibarlarına katkı sağlayacak fikirler sunuyor. Kurumsal organizasyon, düğün organizasyonu ve festival organizasyonu gibi pek çok alanda yeni etkinlik fikirleri geliştiriyor, dijital süreçleri de takip ederek sektörün ilgi odağı olmaya devam ediyor.

 

Geçen günlerde hazırladığımız Korona günleri rehberinin de yararlı bir gelişim süreci sağladığına dikkat çekmek isteriz. Bu rehber kapsamında evde keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak ve kişisel gelişiminize olumlu katkıda bulunacak araçları paylaşmıştık.

Rehberimizi incelemek için tıklayın ► https://www.faorganizasyon.com.tr/korona-gunleri-icin-faydali-aktiviteler.html

YorumlarE-Bültenimize katılın

Hizmetlerimiz ve sanatçılarımız ile ilgili sizi bilgilendirmemizi ister misiniz?

 

 

Birçok sanatçının yurtiçi ve yurtdışı booking satış hakları tarafımıza aittir.

 

 

Bir organizasyonun kalitesini tecrübeli organizatör imzası taşıması belirler


Sene
Sanatçı
Firma
Organizasyon
<