Festival Organizasyon

Festival organizasyonu, büyük ölçekli, oldukça zor ama eğlenceli bir süreç olabilmektedir. Tecrübeli organizatörler olarak, büyük ölçekli, ilginç ve unutulmaz festivaller hazırlamak konusunda tecrübeli ve bir o kadar da istekliyiz.

Organizasyon süreci boyunca içinizin rahat etmesi için festivalin tüm aşamalarının koordinasyonu ve kontrolünü üstlenmekteyiz. Bu sayede, profesyonelce ve sorunsuzca, aklınızdaki festival planlarını gerçeğe dönüştürüyoruz.

Festival Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Yeni bir festival oluştururken veya mevcut festivalinizi geliştirmek için çalışırken, ekibimiz, başarıyı sağlamak için emek verir. Festival yönetiminin her alanında uzun yıllara dayanan tecrübemizle, bilgi ve etkinlik planlaması için en iyi kaynağınız olabiliriz.

İyi bir festival organizasyonu için etkinlik organizatörünün, etkinliğin amacını ve başarı ölçütlerini belirlemesi gerekir. Bunlar, para kazanmak, farkındalık yaratmak gibi farklı amaçlar olabileceği gibi birden fazla amaç bir arada da olabilir.

Daha sonrasında bu amaç doğrultusunda farklı parçaların, adeta bir puzzle gibi, bir araya getirilmesi gerekir. En önemli kararlardan bir tanesi de yer seçimidir. Festivalin halka açık bir sokakta, parkta veya özel bir kapalı alanda mı yapılacağı gibi farklı seçeneklerin izin alma süreçleri ve kuralları vardır.

Bir konum belirledikten sonra, alanın ölçümüne dayalı olarak etkinliği düzenlemeye başlayabilir, en iyi park alanlarını belirleyebilir ve personel ve güvenlik yerleşimi üzerinde çalışabilirsiniz.

Tüm yönleri ile dikkatlice organize edilen, başarılı bir festivalde birleştirilmesi gereken parçalardan bazıları şunlardır;

   

   • Festival organizasyonu için sponsorluk anlaşmaları yapmak, güvence altına almak ve yönetmek

   • Festival organizasyonu için gerekli ürünlerin tedarik edileceği satıcılarla anlaşmak

   • Bütçe

   • Pazarlama ve sosyal medya

   • Bilet sisteminin ve giriş-çıkışların belirlenmesi

   • Festival Alanında Lojistik

   • Eğlence ve prodüksiyon

   • Etkinlik planlama zaman çizelgesinin oluşturulması

   • Etkinlik Personelinin belirlenmesi

  Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde çok karmaşık gözükebilir fakat bizimle çalışarak organizasyon sürecini rahat bir şekilde geçirip ortaya çıkan sonucun tadını çıkarabilirsiniz.

  Konser Festival Organizasyon

  Konserli festivallerin organizasyonu, etkinliğin belirli incelikleri hakkında bilgi gerektiren bir süreçtir. FA Organizasyon olarak sizin yerinize her şeyi dikkatli bir şekilde planlıyor, konser hazırlığının tüm aşamalarında planın adım adım yürütülmesini, izlenmesini ve kontrolünü sağlıyoruz.

   

  Size yardımcı olabileceğimiz konulardan bazıları; tema seçimi ve festival ilerleyişinin yazımı, konser için yer seçimi, reklam kampanyası, sanatçıların teknik ihtiyaçlarının belirlenmesi ve hazır edilmesi, sahne kurulumu, son teknoloji ışık ve ses sistemlerinin sağlanması, catering, yarışma ve etkinlik organizasyonudur.

  Görevimiz, her aşamada, sizin için maksimum konforu yaratmak ve üst düzey konserler düzenlemektir.

   

  Festivalin Bölgesel Faydaları

  Festival organizasyonlarının, düzenlendikleri yerlerdeki topluluklar üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri vardır. Başarılı bir festivalin etkileri de olumlu olmaktadır. Bunun sebebi, iyi planlanan bir festivalin bölgedeki insanların katılımı, beceri geliştirmesi, gönüllülük ve sosyal, kültürel ekonomik ve çevresel gelişmeler için fırsatlar sunmasıdır.

  Festivaller, çevredeki bölgeye hem ulusal hem uluslararası düzeyde turistleri ve ziyaretçileri çekebilir. Bu yalnızca yöresel yiyeceklerin ve kültürünün tanıtılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda, gelecekte yeni etkinliklerin düzenlenebilmesi için gerekli olan altyapının da gelişmesine katkı verebilmektedir.

  Festivallerin, bölgesel topluluklara sağladığı faydalar, özellikle, festival alanına çektiği kitle, bölge dışından ise artmaktadır.

  Yerel halk ve tedarikçilerin doğrudan desteğinin alındığı organizasyonlarda bölge halkı ciddi ekonomik faydalar almaktadır. Yerel satıcılar, zanaatkarlar, otelciler gibi yerler yıllık gelirlerinin büyük bir kısmını festival süresinde çıkartabilmektedir.

  Festivallerde Sanatçı ve Etkinlik Danışmanlığı

  Festivallerin en kilit noktalarından biri kesinlikle sanatçı ve etkinlik danışmanlığıdır. Sanatçıların ve festival etkinliklerinin yanlış seçildiği ve hayata yanlış geçirildiği durumlarda başarıya ulaşmak imkansızdır.

  Burada çoğu kişinin yaptığı hata, popüler sanatçı seçmenin bir festival için yeterli olduğudur fakat sanatçının kitle ile uygun olup olmadığı, festivalin olduğu bölgede ne kadar bilinip bilinmediği ya da bölgenin kültürel, sosyal, politik değerlerine uygun olup olmadığı gibi ölçütler göz ardı edilmektedir.

  İzmir, Samsun, İstanbul gibi farklı illerde gerçekleştirilecek festivallerin her biri için farklı sanatçılar seçmek gerekebilir. Sanatçının yanı sıra, festival süresince planlanan etkinlikler de mutlaka bölgenin değerlerini ve hedef kitlenin isteklerini gözetmelidir.

  1997 yılından beri farklı bölgelerde özenle organize ettiğimiz festival ve etkinlikler sonucunda hem yurtiçi hem de yurtdışı kökenli sanatçılardan oluşan geniş sanatçı portföyümüz ile danışmanlık sağlayarak hayallerinizi gerçekleştiriyoruz.

  Festivalde Basın Değeri

  Bir festival organizasyonunun iyi bir basın kapsamına sahip olması, etkinliğin itibarını ve statüsünü gerçekten artırabilir. Aynı şekilde, kötü basın onarılamaz bir hasara neden olabilir. Bu nedenle, festival organizatörleri, basılı ve elektronik fark etmeksizin her türlü medya aracından olumlu bir dönüş elde etmeye çalışır. Bunu başarmanın yolu, profesyonel bir halkla ilişkiler ekibi kullanmak ve basın bültenlerinin zamanında yapılmasını sağlamaktır.

  Basın süreci, festivalden çok daha önce başlar. Amaç, festivalin mümkün olduğunca bilinmesini ve böylece hedef kitleye ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu aşamada, billboardlar, gazete haberleri gibi geleneksel araçların yanı sıra sosyal medya reklamları, ünlüler ile iş birlikleri gibi farklı yöntemlerden yararlanılır.

  Festival esnasında, gazeteciler, sosyal medya fenomenleri, fotoğrafçılar gibi festivalin haberini ya da tanıtımını yapabilecek kişiler davet etmek de önemlidir. Bu sayede, festival gerçekleşirken reklamı yapılmaya devam edilebilir.

  Festival sonrasında ise katılımcıların olumlu dönütlerinin yer aldığı haberler, fotoğraflar ve videolar, etkinliğin hafızalarda kalıcı yer edinmesini ve gelecekte düzenleyeceğiniz etkinlikleri merakla bekleyen bir kitle oluşmasını sağlar.

  Festivallerde Yaratıcı İçerikler

  Günümüzde, her yıl, yüzlerce festival düzenlenmektedir fakat bunlardan yalnızca birkaçı akıllarda kalıcı bir yer edinmeyi başarır. Bunun sebebi, festivallerdeki etkinliklerin ve eğlencelerin birbirine benzer olmaktan kaçınamamasıdır.

  Festivalinizi diğerlerinden ayırabilmek için en iyi yöntemlerden biri de yaratıcı içeriklere yer vermektir.

  Uçan davul gösterisi, canlı heykeller, çocuk oyunları, kortej etkinlikleri, ışıklı dans gösterileri ve havai fişek planlamaları gibi yaratıcı etkinlikleri başarılı bir şekilde festivalinize entegre edebiliyoruz.

  Yaratıcı etkinliklerimizden bazılarını uçan davul gösterisi“, ışıklı dans gösterisi“, ve havai fişek planlaması” örnek olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca diğer tüm etkinliklerimiz için YouTube kanalımızı ziyaret edebilir ve festival organizasyon oynatma listemizden tüm festival videolarımıza ulaşabilirsiniz.

  Dijitalde Festival

  Dijital hizmetler, başarılı festival organizasyonlarının önemli bir parçasıdır. Yukarıda da bahsedildiği üzere, sosyal medya tanıtımları, reklam ve tanıtım videoları, dijital afişler festivalin duyurulması için şarttır. Ancak, dijital hizmetler yalnız bunlarla sınırlı değildir.

  Festival alanında dijital dekorlar kullanılması, eğlence etkinlikleri ile senkronize görsel şovlar tasarlanması, festivalin yayınının yapılması, etkinliğin dijital olarak doğru kişilere ulaştırılması etkinlik anında kullanılabilecek dijital yöntemlerden birkaçıdır.

  En sonunda ise festivalde kaydedilen görüntüler ve sosyal medya etiketleri gibi araçlarla festivalin etkisinin uzun süreli olması sağlanır.

  Festival Organizasyon Firmaları

  Birbirinden farklı bir sürü festival organizasyon şirketleri bulmak mümkündür, ancak, aklınızdaki festivali başından sonuna sorunsuz gerçekleştirebilecek bir firma bulmak her zaman mümkün olamamaktadır.

  FA Organizasyon olarak, 20 yılı aşkın bir süredir büyük ölçekli festivaller organize ediyor ve yönetiyoruz. Birbirinden farklı toplulukları destekleyen festivaller yaratmaya ve büyütmeye çalışıyoruz.

  Pazarlama, tanıtım, üretim, stratejik planlama, lojistik, bütçeleme, izin ve sponsorluk satışları başta olmak üzere özel etkinliklerin tüm yönlerini geliştiriyor ve yönetiyoruz.

  İnsanları bir araya getiren, onlara ilham veren ve zihinlerini canlandıran festivaller düzenlemek için uzmanlığımızdan ve tecrübemizden yararlanıyoruz.

  Konser Organizasyon Şirketleri ile Neden Çalışılmalı?

  Konser ve festivaller hem çalışanları hem de bölge halkını eğlendirmek için harikadır. Ayrıca markanızın daha iyi tanınmasına da yardımcı olur. Festival düzenleyen firmalar ile iletişime geçmek, bunu daha iyi şekilde planlamanıza; böylece en iyi sonuçları almanıza olanak tanır. 

  Konser organizasyon şirketleri sektörde deneyim kazanmış ve uzmanlaşmış profesyonellerden oluşur. Bu etkinliğinizi planlama, yönetme ve sorunları çözme konularında yarar sağlar. Ayrıca şu gibi avantajları da yer almaktadır:

  • Geniş bir tedarikçi ağına sahiptir. Ses sistemleri, aydınlatma, sahne tasarımı, güvenlik, catering gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış çözümler sunar.
  • Etkinliğinizi belirlenen bütçe içinde planlamak ve maliyetleri kontrol etmek konusunda deneyime sahiptir. Bu maliyet aşımlarını önlemenize yardımcı olabilir.
  • Konser organizasyon firmalar etkinlikle ilgili tüm lojistik detayları düzenler.
  • Konserlerde bir dizi potansiyel risk bulunmaktadır. Organizasyon şirketleri, bu riskleri önceden tanımlayarak minimize etmeye çalışır ve etkinlik sırasında olası sorunları yönetir.

  Tüm bunların yanı sıra konser organizasyonu için hizmet veren firmalar etkinliğinizi daha özel kılmak için yaratıcı fikirler ve inovatif çözümler sunabilir. Tüm bunlar yapmak istediğiniz etkinlikten en iyi verimi almaya olanak tanır.

  Festival Düzenleyen Firmalar Arayışınız için: Fa Organizasyon

  Festival ve konser gibi bir organizasyon oldukça zahmetli bir süreçtir. Bunu daha kolay hale getirebilmek için sanatçı organizasyon şirketleri ile çalışmak en iyi çözümleri almanızı sağlar. Fa Organizasyon yapmak istediğiniz etkinlik, istekleriniz, bölge gibi unsurları da değerlendirerek hayal gücü geniş ekipleri ile en iyi sonuçları almanıza olanak tanımaktadır.

  Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.