Happy Hour Nedir?

Happy hour farklı varyasyonlar ile cuma günleri karşılaşılan bir aktivitedir. Çoğunlukla beyaz yakanın hakim olduğu sektörlerde, haftanın son iş gününde birkaç saatlik eğlence düzenlenmesi anlamına gelir. Happy hour, cuma akşamları şirket (ya da ajans) çalışanlarının hafta sonuna girmeden önce kokteyl gibi hafif alkoller ile kutlama yapmasıdır.

Bu kutlamanın nasıl olacağı, kapsamı, içeriği ve diğer organizasyonel detayları ise değişiklik gösterir. Free friday olarak da bilinen happy hour için özel konseptler belirlenmesi de mümkün. Bazı şirketler hey ay için tek bir tema belirleyerek çalışanları ile esnek ya da özgür zaman dilimlerinde sosyalleşmeyi tercih ederken bazı şirketler ise geleneksel konseptler üzerinden organizasyon yapar.

Neden Happy Hour Yapılır?

Happy hour nasıl yapılır ve Happy hour neden yapılır soruları girifttir. Mutlu saatler olarak da bilinen happy hour’un yapılma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kurumlarda yer alan çalışanların iş stresini azaltmak.
 • Çalışanların sosyalleşmesini desteklemek.
 • Happy hour ile çalışanların işe dair olan performanslarını arttırmak.
 • Çalışanların motivasyonunu arttırmak.
 • Çalışanların rahatlamasını sağlamak.
 • Çalışanların işe ve iş arkadaşlarına olan bağlılığını arttırmak.
 • Kurumsal çalışma düzeni içerisinde çalışanlara özgür alan yaratmak.

Happy hour neden yapılır sorusunun en net yanıtları bu şekildedir.

Happy Hour Nasıl Organize Edilir?

Happy hour organize etmek için şirketler çoğunlukla organizasyon firmalarını tercih eder. Daha profesyonel ve daha başarılı sonuçlar elde etmek için organizasyon firmalarının tecrübesinden yararlanmak daha doğrudur. Happy hour organizasyonu yapan firmalar ile iletişime geçildiğinde bazı bilgilerin firmaya aktarılması gerekir. Bu bilgiler arasında personel ekibin kaç kişi olduğu, özel bir konsept ya da tema isteği var ise ona dair bilgiler, hangi tür içeceklere yer verilmesi gerektiği gibi detaylar bulunur.

Bunların yanı sıra happy hour organizasyonu çoğunlukla iş yerinde yapılır ve bir ofis odasında ya da var ise terasta happy hour gerçekleştirilir. Organizasyon şirketi ile iletişime geçildiğinde happy hour etkinliğinin nerede ve hangi şartlar altında yapılacağına dair de detaylardan bahsetmek gerekir. Happy hour kaçta başlar sorusundan happy hour kaç kişilik bir etkinliktir sorusuna kadar detaylı hareket etmek ve alanı kapasiteye göre hazırlamak gerekir.

Happy hour yapılırken konsepte özel etkinlik mottosu belirlenmektedir. Bu motto ve etkinlik konsept çerçevesinde tasarımla yapılarak kurumsal dekor planlamaları yapılır. Happy hor içeriklerine uygun etkinlik alanını dekorize edilir. Alternatif etkinlikler dans, müzikli ve eğlence odaklı içerikler oluşturulur. Burada eğlence ve müzik gelecek kitleye göre planlanmaktadır. Özel etkinlik kostümleri ve planlanması gereken unsurlardan biridir.

Happy Hour Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Happy hour etkinliğinde çalışanlar birbiri ile daha çok iletişim kurmak için fırsat bulurlar. Keyifli ve bir o kadar da rutin dışı olan happy hour etkinliği ile çalışanların iş streslerini ve yüklerini azaltmak mümkündür.

Bu noktada dikkat edilmesi gerekenlerden biri happy hour esnasında çalışanlar ile iş konuşmamak olabilir. Organizasyon şirketleri ile anlaşarak yapılan happy hour etkinliklerinden alınan verim daha yüksektir ve çalışanlar kendilerini iş dışı bir alanda sosyalleşiyor gibi hisseder.

 • Etkinlik planlaması kişi sayısına göre yeterli alan olmasına dikkat edilmesi,
 • Etkinliğe katılım gösterecek kişilerin hobi ve davranışlarına göre eğlence, müzik ve etkinlik planlaması
 • Gelecek kitlenin karşılanmasından uğurlanmasına kadar her anın etkinlik planlamasının yapılması,
 • Önce tüm teknik ve organizasyon ekipmanlarının kurulum doğru zamanlama içerisinde planlanması, alan ve gelecek kişi kapasitesine göre ses ve ışık planlaması,
 • Gelecek kitle ve konseptine göre en uygun çeşitli yiyeceklerin belirlenmesi ve bunun sayısına göre sunumun doğru şekilde planlaması,
 • Gelecek kişilerin masa düzeninin planlanması, etkinlik başlangıçından önce provaların planlanması
 • Hizmet sağlayacak ekibin iletişim becerisine göre belirlenmesi, etkinlik fotoğraf ve video çekim prodüksiyon sürecinin hiçbir anı kaçırmadan kurumsal değer çerçevesinde planlanması dikkat edilmesi gerekmektedir.
Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.