Düğün Mekanı Nasıl Belirlenir?

Düğün mekânı seçmek, düğün planlamanın en zor kısımlarından biridir. Düşünülmesi gereken birçok farklı faktör bulunmaktadır. Konumdan kapasiteye, olanaklardan esnekliğe kadar, kararlar sadece sizin değil, aynı zamanda misafirlerinizin de ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Yardımcı olmak adına, kendinize sormanız gereken soruların bir seçkisini ve mekân kısa listesi için en önemli on sorumuzu içeren pratik bir iki aşamalı kılavuz hazırladık. Bu süreç biraz zaman alabilir ve düğün bütçenizin büyük bir kısmını oluşturur. Bu nedenle kesinlikle dikkatlice düşünülmesi gereken bir konudur. Öyleyse bir fincan kahve alın, rahatlayın ve mekânlar hakkında konuşalım!

 

Birinci Aşama: Düğün mekanınızdan beklentiniz nelerdir?

Arama yapmaya başlamadan önce bir bütçe belirleyin ve yaklaşık misafir sayısını hesaplayın. En düşükten en yükseğe kadar bütçe parametresine sahip olmak kesinlikle yardımcı olacaktır. Eğer gerektiğinde çağırmayı düşünmediğiniz birkaç misafiriniz varsa, bu da işleri kolaylaştırabilir. Bu konuda misafir listesini belirlemek önem arz etmektedir.. Böylece, bütçenizin üzerinde olduğunu düşündüğünüz bir şey bulursanız manevra alanınız olur. Kesinlikle unutulmaması gereken harika bir tavsiye: Konum hakkında mutlaka konuşun. Belirli bir dünya bölgesinde evlenmek sizin için önemli mi? O zaman düğün mekânı aramanızı daraltmanız ve belki de töreni ve resepsiyonu farklı mekânlarda yapmayı düşünmeniz gerekebilir.

Her ikinizin ihtiyaçlarına uygun bir öncelik listesi belirleyin. Konaklama gerçekten önemli mi? Bir catering firmasıyla yiyecek ve içeceklere yönelik bir antlaşma yapılmalı mı? Düğününüzde hayal edemediğiniz herhangi bir şey varsa, aklınıza geldiğinde listenize ekleyebilirsiniz. Ödün vermeye hazır olduğunuz şeylerin yanı sıra, vazgeçmeye istekli olduğunuz şeyler de olmalıdır. Doğru düğün mekânını bulmak önemlidir bu noktada sizin de yeni fikirlere açık olmanız gerekmektedir.

 

İkinci Aşama: Düğün Mekanı Planlamadan Önce Kriterlerini Belirleyin!

Sevdiğinizle aynı sayfadaysanız bütçenizi, davetli sayınızı ve mekan için konumu da belirlediyseniz, arayışa başlayabilirsiniz. FA Organizasyon olarak öne çıkan ve sevilen mekanları misafirlerimizle sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu durum, potansiyel mekânları da keşfetmenizi sağlıyor. Düğün organizasyonu hizmetimiz kapsamında Türkiye’nin en iyi düğün mekânlarını bizimle iletişim sağlayarak gözden geçirebilir kriterlerinize uygun noktaları takip listenize ekleyebilirsiniz. Klasik mekanlardan sıradışı mekanlara kadar pek çok seçeneği incelemeniz mümkün. Üstelik, bununla da sınırlı değil, daha fazlası da var!

Binlerce çiftin düğün mekânını bulmalarında yardımcı olduk. Bu yüzden sizin için bir liste hazırlamaya karar verdik. Lafı fazla uzatmadan, sormanız gerektiğini düşündüğümüz en önemli on soruya göz atalım.

 

 

Düğün Mekanı Seçimi İçin Sorulması Gereken 10 Soru!

  1. Düğün resepsiyonları için kapasiteniz nedir ve kaç kişi konaklayabilir?

En önemli şey, herkesin sığabileceğinden emin olmaktır. Törenler ayakta duran insanlarla yapılabilir ancak resepsiyon odaklı resmi olmayan yemek düzenlemeleri yapmıyorsanız bu durum uygun değildir. Konukları mekanda ağırlayabilmek bir düğünü gerçekten özel kılar. Eğer bu sizin için önemliyse, düğün mekanınızla konaklama hakkında konuşun. Eğer bu durum sizin için önemli değilse, uzaktan gelen konuklarınız için yerel oteller ve pansiyonlar hakkında ön araştırma yapın.

 

  1. Burada nikah kıyabilir miyiz?

Evlilik oldukça hayati bir önem taşır. Eğer yasal olarak düğününüzde evlenemiyorsanız, o zaman kutlamalarınızdan önce veya sonra yerel evlendirme dairesine başvurmanız gerekmektedir.

 

  1. Mekanı ne kadar süreyle kullanabiliriz?

Düğün mekanını ideal biçimde kullanabilmek birçok kişi için oldukça önemlidir. Mekanın hangi saatler arasında ve ne kadar süreyle (konuk odaları ve ortak alanlar dahil) size ait olacağını öğrenmek gerçekten önemlidir. Aynı zamanda, takip eden gün içerisinde düzenlemeler yapmak ve alan temizliği için yeterli zamanınızın olduğundan emin olmak da son derece önemlidir.

 

  1. Kiralık mekanın fiyatına dahil olan şeyler tam olarak nelerdir?

Ödemekte olduğunuz bedeli tam olarak bildiğinizden emin olmak son derece önemlidir. Bazı mekanlar ek hizmetler sunabilir, bu hizmetler arasında kendi seçtikleri catering hizmetleri, stilistler veya koordinatörler de olabilir. Anlaşma imzalamadan önce bu noktaları sorun ve sözleşmenizi dikkatlice okuyun, böylece her şey net olsun.

 

  1. Tercih edilen tedarikçi listesi var mı ve farklı kişileri seçme hakkına sahip miyiz?

Bu, mekandan mekana değişebilir. Bazıları istediğiniz tedarikçilerle çalışmaktan mutlu olabilir (çiçekçiler, catering hizmetleri, düğün organizatörleri vb.), ancak bazıları kiminle çalışabileceğinizi belirtir. Tercih edilen tedarikçi ilişkilerinin ayrıntılarını ve bu ilişkilerin esnek mi yoksa zorunlu mu olduğunu bilmeniz önemlidir. Çalışmak istediğiniz fotoğrafçıyı mekanınızın önemi uğruna terk etmek istemezsiniz veya tam tersi…

 

  1. Herhangi bir gürültü kısıtlaması var mı?

Büyük bir parti planlıyorsanız, bu soru kaçınılmazdır. Bazı mekanların gürültü kısıtlamaları bulunur ve bu zaman veya desibel seviyesine bağlı olabilir. Geceyi geç saatlere kadar müzikle coşturmak istiyorsanız (ve buna sizi suçlayamayız), saat izni hakkında sormayı unutmayın.

 

  1. Düğün sonrası temizlik ve çöpleri atmaktan sorumlu kim?

Bir düğün sonrası, baş ağrısıyla boğuşarak temizlik yapmak her zaman korkunçtur, hele ki hayatınızın en büyük partisinin ardından. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız, bu işi halleden bir düğün mekanı seçin ve çöpleri atmak konusunda onların da mutlu olup olmadığını teyit edin.

 

  1. Mekanda bir bar var mı? Yoksa, şişe açma ücreti alıyor musunuz?

Mekanda bir bar olması her şeyi çok daha kolay hale getirebilir. Ancak kendi içeceklerinizi de getirebilmek, daha kişisel tercihler sunar ve potansiyel maliyet tasarrufu sağlar. Ön ödeme yaparak bir açık bar olup olmadığını veya içecek ödemeleri nasıl olacağını sorun. Kendi içeceklerinizi getiriyorsanız şişe açma ücretlerinin ne kadar olduğunu, boş şişelerin nereye atılacağını ve bardakların nasıl temizleneceğini öğrenin. Kokteyl düğünü önerilerimize de göz atarak atıştırmalık yiyecek ve içecek tercihlerinize de yön verebilirsiniz.

 

  1. Mekanda mum yakmamıza izin veriliyor mu?

Belki de önemsiz bir soru ama mum ışığı özel gününüzün atmosferine gerçekten büyük bir katkı sağlar. Sadece bununla kalmayıp, birçok mekan sağlık ve güvenlik endişeleri nedeniyle mumlara izin vermez. Doğal olarak, birçok eski bina mumları yasaklar, bu durum sizin için gerçekten önemliyse kontrol etmekte fayda var.

 

  1. Teklif KDV’yi içeriyor mu?

Ücret zaten oldukça yüksekse, KDV hoş olmayan bir sürpriz olabilir. Düğün mekanınızın KDV alıp almadığını mutlaka kontrol edin. Alıyorlarsa, size gösterilen ücrete dahil edilip edilmediğini sorun.

 

 

Düğün mekanlarınızı seçmek karışık bir süreç olsa da şimdi biraz daha kolay hale dönüşmüş olabilir. Planlama, organizasyon ve özel etkinlik fikirleriniz için FA Organizasyon’dan yardım alabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizle düğün gününüzü birlikte planlayarak eğlenceli hale getirebiliriz.

Detaylı bilgi için hemen iletişime geçin ► +90 212 212 11 66 | +90 555 423 13 13

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.