Su Davulları – Geleneksel Türk Müziğinin Ritmik Zenginliği 

Hem yurt dışında hem ülkemizdeki gösterilerde popülerleşen su davulları, Water Drum olarak da bilinir. Bu enstrümanlar, estetik görünümüyle göz alıcı ve büyüleyici gösteriler yapılmasına fırsat verir. Son yıllarda Türkiye’de yapılan etkinlikler ve kutlamalarda da kullanılmaya başlayan su davullarıyla, tam bir görsel şölen sergilenir. Özel performans sanatçılarının yaptığı bu gösteriler, yılın dört mevsimi, istenen her mekanda yapılabilir.

Gösterilerin ve konserlerin ayrılmaz bir parçası olan davullar, bir müzik parçasının seslendirilmesinde kullanılan, dünya tarihinin en eski çalgılarından biridir. Günümüze kadar çeşitli formlarda kullanılan enstrümanlar, yeni yüzyılda kendini geliştirmiş ve en son haliyle su davulları olarak karşımıza çıkmıştır. Geleneksel Türk müziğinin var olan ritmik zenginliği, bu parçaları seslendirirken su davullarının kullanımıyla, hem görsel hem de işitsel olarak daha da artmıştır.

Su Davulları Nedir?

Davul, müzik tarihinde en sevilen vurmalı çalgı olup maden, ahşap ya da topraktan oluşur ve gövdesine gerilmiş deri ile tasarlanır. Modern dünyada biçimi değişmiş, farklı bir versiyonu olan su davulları kullanılmaya başlamıştır. Özel bir gövdeye sahip olan su davullarıyla, led ışıklar ve suyla bütünleşen ritim performansları sergilemek mümkündür. Gösteri süresi ortalama 7 dakika kadar olsa da müşterilerin isteğine bağlı olarak show süresi daha da uzatılabilir.

Ortalama 4 kişilik performans sanatçıları ile yapılan bu gösteride, davula vurdukça çıkan renkli ışıklarla bezeli sular, izleyicilere çalınan müzik kadar etkili bir performans sunar. Su davulları gösterisi, aslında interaktif bir performanstır ve izleyiciler de istedikleri takdirde bu programın bir parçası olabilir.

Bu özel performanslar, canlı olarak sergilenmesinin yanı sıra, sanatçıların özel kostümleri ve profesyonel ışık sistemleriyle donatılır. Su davulları gösterisi günümüzde pek çok düğün, doğum günü kutlamaları, after partyler ve iş yemekleri gibi etkinliklerde tercih edilmektedir.

Su Davullarının Geleneksel Türk Müziğindeki Yeri

Davulun olduğu kadar yeni nesil su davullarının da geleneksel Türk müziğinde her zaman yeri vardır. Bu enstrümanlar ile yapılan gösterilerde, Türk kültüründe yer alan bütün parçaların seslendirilmesi mümkündür. Modern, klasik, halk müzikleri ya da alternatif isteklerin hepsinin çalınmasında, su davulları kullanılabilir.

Geleneksel Türk müziğinin daha renkli hale gelmesine yardımcı olan su davulları gösterisi, istenen etkinlik konseptlerine uygun olan, özel koreografiler ile hazırlanır. Şık ve göz alıcı giysiler kullanan performans sanatçıları ile yapılan bu özel gösteri, kapalı ya da açık mekanlarda olabilir.

Firmamız, düzenlediği gösterilerle unutulmayacak anların oluşmasına yardımcı olur. Dekoratif ögelerden organizasyon ikramlarına kadar her detayı sizler için düşünen, profesyonel bir kadroyla faaliyet göstermekteyiz. Dilediğiniz tüm etkinliklerde bu şovları sergilememiz mümkündür.

Su Davulları Kullanım Alanları

Alternatif etkinlikler kategorisinde en çok talep görenlerden biridir. Özel kostümler giymiş performans sanatçıları bu gösteriyi, genel olarak iki aşamalı olarak hayata geçirir. Mevsim ya da mekan farkı gözetmeksizin su davulları gösterisinin yapılabildiği alanlarsa şu şekilde sıralanabilir:

  • After party
  • Doğum günü organizasyonları
  • Kurumsal organizasyonlar
  • Düğün kutlamaları
  • Bekarlığa veda partileri
  • Kına gecesi organizasyonu
  • İş yeri partileri
  • Kır düğünü organizasyonları
  • Mezuniyet partisi

Görüldüğü üzere bu enstrümanlar, pek çok organizasyonda kendisine rahatlıkla yer bulur. İzleyicilere unutulmayacak anlar yaşatan bu gösteriyle, bütün etkinlikler ve kutlamalar muhteşem sahnelere sahip olur. İnteraktif olarak gerçekleşen bu şovun ilk etabında, performans sanatçıları müzikle beraber ışıklı şovlar gerçekleştirir. Gösterinin ikinci aşamasındaysa izleyiciler de gösteriye dahil olur ve adeta büyülü bir parti yaşanır.

Geleneksel Türk Düğünlerinde Su Davulları

Çok eski çağlardan beri düğünlerin özel bir yeri vardır. Aynı zamanda hayatını birleştiren eşler için bu gecenin özel olması, büyük öneme sahiptir. Günümüzde de daha modern bir çerçevede, geleneksel Türk düğünleri yapılır. Alternatif etkinliklerden biri olan su davulları gösterisi, evlenecek olan çiftlerin sevdikleri ve tercih ettikleri bir kutlamadır.

Geleneksel Türk düğünlerinde sergilenen bu özel konseptli gösteri, kapalı düğün salonlarında ya da açık havada gerçekleştirilen kır düğünlerinin gözdesidir. Bu gösteriye dahil olan düğün davetlileri, müzik eşliğinde eğlenceli ve unutulmaz anlar geçirir.

 

Web sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz.